Με πολλά  μετάλλια   και   πολύ καλές επιδόσεις έκλεισε η φετινή κολυμβητική χρονιά για τον ΟΘΑΚ  στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης που διεξήχθη  στην Θεσσαλονίκη στις  21 - 24 Ιουλίου 2016

Ο ΕΜΦΙΕΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ μετά την πολύ μεγάλη επιτυχία στο παγκόσμιο σχολικό πρωτάθλημα που κατέλαβε την δεύτερη θέση στα 200 μέτρα πεταλούδα  συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις του στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στην Θεσσαλονίκη καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση  στα 100 και στα 200 μέτρα  πεταλούδα χαρίζοντας στην ομάδα  2 χρυσά μετάλλια .

Ο ΔΕΣΚΑΤΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ κατέλαβε την 4   θέση στα 100 μετρά πρόσθιο και  την  6  θέση στα  50 μέτρα πρόσθιο

Στις σκυτάλες  στα 4 χ 100 μικτη ομαδική  που συμμετείχαν οι: ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ ΠΑΥΛΟΣ ΔΕΣΚΑΤΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ  ΕΜΦΙΕΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΑΙ ΚΕΛΕΠΟΥΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ κατέκτησαν την 2 θέση

Στα 4χ200 ελεύθερο  παίδων  με τους:ΚΕΛΕΠΟΥΡΗ ΓΕΩΡΓΙΟ - ΓΑΛΑΝΙΔΗ ΝΙΚΟΛΑΟ -ΕΜΦΙΕΤΖΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΚΑΙ  ΔΕΣΚΑΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΟ ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ ΤΗΝ 8 ΘΕΣΗ

ΣΤΑ 4χ100 ελεύθερο παίδων με τους:ΚΕΛΕΠΟΥΡΗ ΓΕΩΡΓΙΟ - ΓΑΛΑΝΙΔΗ ΝΙΚΟΛΑΟ - ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗ ΠΑΥΛΟ ΚΑΙ ΕΜΦΙΕΤΖΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ ΤΗΝ 4 ΘΕΣΗ

Όλοι οι αθλητές στα ατομικά αγωνίσματα που πήραν μέρος βελτίωσαν τους χρόνους τους και έκαναν ατομικά ρεκόρ.

Είχαμε  ακόμα δυο αθλήτριες  που  αγωνιζόταν με μεταγραφή  σε συλλόγους από την Θεσσαλονίκη  αλλά είναι  αθλήτριες του οθακ  που και εκεί είχαμε επιτυχίες :

Η ΚΑΛΑΙΤΖΗ ΜΑΝΦΡΕΝΤΗ ΜΑΡΙΑ ΕΛΕΝΗ κολύμπησε με την σκυτάλη του ΗΡΑΚΛΗ  ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ και κατέλαβαν την πρώτη θέση στα 4χ200 ελεύθερο κορασίδων

και την 3 θέση στα 4χ100 ελεύθερο κορασίδων.

Στο ίδιο αγώνισμα η σκυτάλη που συμμετείχε η ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ ΘΕΑΝΩ με τον ΚΑΟΘΕΡΜΑΙΚΟΥ  κατέκτησαν την 9 θέση

Το Δ.Σ του ΟΘΑΚ θέλει να ευχαριστήσει τους  προπονητές που εργάστηκαν αδιάκοπα όλη την χρονιά για να είναι έτοιμοι οι αθλητές και να φτάσουν  τον στόχο τους.