γράφει ο

Αποστόλης Μπαμπατζίκος

Η 17η αγωνιστική της Β’ ΕΠΣ Καβάλας διεξήχθη το διήμερο (01-02/04).

1ος όμιλος

Το Σάββατο ο ΑΣ Παγγαίου νίκησε την ΑΕ Πιερέων με 1-2. Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα των Πιερέων άνοιξε το σκορ με πέναλτι, στη συνέχεια όμως το Παγγαίο ισοφάρισε σε 1-1 με τον Νίκο Κεχαγιά επίσης με πέναλτι, ενώ το τελικό 1-2 το πέτυχε ο Ηλίας Δούρτμες.

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 με τον Άρη Ζυγού. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 90’ με τον Γιώργο Ομηρίδη, όμως στο 94’ ο Άρης ισοφάρισε με τον Νεκτάριο Μηχανικό.

Ο Μακεδονικός Αμισιανών νίκησε με 1-5 την Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδος. Για τους νικητές σκόραραν οι Λάμτζε, Κεχαγιάς (δύο τέρματα), Πριόνας και Τσετίνης.

Την Κυριακή ο Μ.Α. Φιλίππων αναδείχθηκε ισόπαλος με την Ασπίδα Πολυστύλου με 1-1. Ο Πουλής άνοιξε το σκορ για το Πολύστυλο, με τους Φιλίππους να ισοφαρίζουν με αυτογκόλ.

Ο Κεραυνός Κρηνίδων νίκησε με 0-3 άνευ αγώνα τον Ορφέα Ελευθερούπολης Β’ που έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.

17η αγωνιστική - Αποτελέσματα

ΑΕ Πιερέων - ΑΣ Παγγαίο  1-2

Δόξα Αμυγδαλεώνα - Άρης Ζυγού  1-1

Μ.Α Φιλίππων - Ασπίδα Πολυστύλου  1-1

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδος - Μακεδονικός Αμισιανών  1-5

Ορφέας Ελευθερούπολης Β’ - Κεραυνός Κρηνίδων  0-3 α.α.

2ος όμιλος

Ο Μακεδονικός Αγιάσματος νίκησε το Ναζιανζό Νέας Καρβάλης με 3-2. Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Τσακμάκης, Ράμο και Αλμπάντης. Το Αγίασμα μετά την λήξη του αγώνα είχε γιορτή-φιέστα τίτλου, καθώς σήκωσε το τρόπαιο του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΚ.

Ο Πανιώνιος Ξεριά νίκησε με 5-0 την Καβάλα 2004. Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Ρέστας (δύο τέρματα), Κυζάκης, Μαγουλάς και Σαράντης.

Ο Άρης Πρίνου υποδέχθηκε τον Ηρακλή Καβάλας και επικράτησε με 4-0. Τα γκολ πέτυχε ο Έρβις Μπούικου (τρία τέρματα) και ο Στέλιος Ηλιάδης.

Ο Κεραυνός Καλλιράχης νίκησε τον ΠΑΟΚ Καβάλας με 0-3 άνευ αγώνα και ο Θεαγένης νίκησε τον Αίαντα Παναγίας με 3-0 άνευ αγώνα.

Μακεδονικός Αγιάσματος - Ναζιανζός  3-2

Πανιώνιος Ξεριά - Καβάλα 2004  5-0

Άρης Πρίνου - Ηρακλής Καβάλας  4-0

ΠΑΟΚ Καβάλας - Κεραυνός Καλλιράχης  0-3 α.α.

Θεαγένης - Αίας Παναγίας  3-0 α.α.