γράφει ο

Αποστόλης Μπαμπατζίκος

Οι τέσσερις από τις συνολικά επτά αναμετρήσεις της 6ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣ Καβάλας, διεξήχθησαν το Σάββατο (26/11).

Στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής στις Πηγές, ο τοπικός Άρης νίκησε με το εντυπωσιακό 3-0 τον Απόλλωνα Χρυσοχωρίου στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Στο πρώτο ημίχρονο σκόραραν οι Αθανασάκης και Δουμάνης, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο σκόραρε ξανά ο Δουμάνης για το τελικό 3-0. Πολύ μεγάλη προσέλευση κόσμου είχαμε στο γήπεδο στις Πηγές, με πάνω από 1000 άτομα να παρακολουθούν την σημαντική αναμέτρηση.

Στο Οφρύνιο ο Αετός νίκησε με 3-1 τον Ατρόμητο Ακροβουνίου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Τσίλογλου στο 16’, ενώ έκαναν το 2-0 με πέναλτι του ίδιου παίκτη στο 40’. Το Ακροβούνι μείωσε στο 48’ με τον Βακιρτζή, ενώ το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Αναστασιάδης στο 65’. Οι δύο ομάδες έχουν παράπονα από τη διαιτησία, καθώς γενικά ο διαιτητής δεν σφύριξε σωστά κάποιες φάσεις.

Στο Κοκκινόχωμα το Βυζάντιο αναδείχθηκε ισόπαλο με 1-1 με την ΑΕΚ Καβάλας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Χρυσικού στο 2’, με το Βυζάντιο να ισοφαρίζει στο 30’, για το τελικό 1-1. Οι γηπεδούχοι έχουν παράπονα για τη διαιτησία, και ειδικά για την φάση του πέναλτι, καθώς τονίζουν πως αν έγινε παράβαση, έγινε εκτός περιοχής.

Ο Κεραυνός Ελευθερών υποδεχθηκε τον Ατρόμητο Χαλκερού και επικράτησε με 4-1. Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Λέτι (τρία τέρματα) και Δούμας.