γράφει ο

Αποστόλης Μπαμπατζίκος

Με τρεις αναμετρήσεις το μεσημέρι της Κυριακής (20/11) ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣ Καβάλας.

Στο Χρυσοχώρι ο τοπικός Απόλλων νίκησε με το εντυπωσιακό 6-0 τον ΑΟ Ποταμιάς. Το σκορ άνοιξε ο Τζιβανόπουλος, ενώ το 2-0 έκανε ο Δόλτσας με πέναλτι. Το 3ο και το 4ο γκολ τα πέτυχε ο Μελισσόπουλος. Το 5-0 το έκανε ο Χαλπέτης, και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γκαντζαρίδης. Ο Απόλλων ανέβηκε στους 12 βαθμούς, έναν πόντο πίσω από την κορυφή.

Στα Λιμενάρια ο Άρης Πηγών επικράτησε με 0-1 δύσκολα επί της Αναγέννησης Λιμεναρίων. Το γκολ το πέτυχε ο Δουμάνης στο 35’. Η Αναγέννηση σε ένα ακόμη ματς είχε καλή παρουσία αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάποιον πόντο, ενώ οι Πηγές πήραν ένα πολύτιμο τρίποντο και παραμένουν στην κορυφή μαζί με τον Ορφέα.

Στο τελευταίο παιχνίδι της αγωνιστικής η Δόξα Θεολόγου επικράτησε εκτός έδρας επί του Ατρόμητου Χαλκερού με 2-3 με ανατροπή. Το Χαλκερό προηγήθηκε με σουτ έξω από την περιοχή του Ταξίδη. Όμως η Δόξα έκανε την ανατροπή με ένα εντυπωσιακό χατ τρικ του Παπαδέλλη. Το 2-3 το πέτυχε ο Έγκιστ με πέναλτι.

Το Σάββατο στο Οφρύνιο ο Αετός Οφρυνίου νίκησε με 3-0 το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος. Όλα τα τέρματα μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο και σκόρερ ήταν οι Αναστασιάδης στο 58’, Τσίλογλου στο 73’ και Παλληκαράς στο 85’. Το Κοκκινόχωμα έμεινε με δέκα παίκτες στο 70’ μετά την αποβολή του Σπυρίδη. Ο Αετός ανέβηκε στους 7 πόντους, ενώ το Βυζάντιο έμεινε στους 5.

Στο Ακροβούνι ο τοπικός Ατρόμητος επικράτησε με 4-1 επί του ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Γιώργο Αμιάδη στο 20', ενώ το 2-0 έκανε ο Βουζουλίδης στο 24'. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 2-1 πριν το ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος οι Χωλίδης στο 48' και Βακιρτζής στο 76' έκαναν το 4-1. Πολύ ωραία τέρματα πέτυχε η ομάδα του Ακροβουνίου, που πέρα από το καλό ποδόσφαιρο που παίζει ανέβηκε και στους 9 βαθμούς. Στους 6 πόντους έμεινε ο ΠΑΟΚ.

Στην Πέραμο ο Ορφέας Ελευθερούπολης πήρε ένα ακόμη τρίποντο απέναντι στον Βρασίδα Ν. Περάμου. Οι

φιλοξενούμενοι νίκησαν με 0-6, και τα τέρματα τα πέτυχαν οι Λούιζ Μπαϊρακτάρη (δύο γκολ), Γιαλαμής (δύο γκολ), Κυγάης και Βακιρτζής. Ο Ορφέας ανέβηκε στους 13 βαθμούς και παραμένει στην κορυφή, ενώ ο Βρασίδας έμεινε στους 4.

Η ΑΕΚ Καβάλας νίκησε τον Κεραυνό Ελευθερών στο Βερούλειο με 1-0. Στο πρώτο μέρος δεν μπήκε κάποιο τέρμα, αλλά η αναμέτρηση ήταν καλή, με τον Κεραυνό να χάνει την καλύτερη ευκαιρία, με αμυντικό της ΑΕΚ να διώχνει την μπάλα πάνω στη γραμμή. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αλέξανδρου Αγγελόπουλου και πήραν το τρίποντο. Η ΑΕΚ πλέον έχει 12 βαθμούς, ενώ ο Κεραυνός έμεινε στους 5.