γράφει ο

Αποστόλης Μπαμπατζίκος

Οι τέσσερις από τους επτά αγώνες της 5ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣ Καβάλας, διεξήχθησαν το απόγευμα του Σαββάτου (19/11).

Στο Οφρύνιο ο Αετός Οφρυνίου νίκησε με 3-0 το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος. Όλα τα τέρματα μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο και σκόρερ ήταν οι Αναστασιάδης στο 58’, Τσίλογλου στο 73’ και Παλληκαράς στο 85’. Το Κοκκινόχωμα έμεινε με δέκα παίκτες στο 80’ μετά την αποβολή του Σπυρίδη. Ο Αετός ανέβηκε στους 7 πόντους, ενώ το Βυζάντιο έμεινε στους 5.

Στο Ακροβούνι ο τοπικός Ατρόμητος επικράτησε με 4-1 επί του ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Γιώργο Αμιάδη στο 20', ενώ το 2-0 έκανε ο Βουζουλίδης στο 24'. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 2-1 πριν το ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος οι Χωλίδης στο 48' και Βακιρτζής στο 76' έκαναν το 4-1. Πολύ ωραία τέρματα πέτυχε η ομάδα του Ακροβουνίου, που πέρα από το καλό ποδόσφαιρο που παίζει ανέβηκε και στους 9 βαθμούς. Στους 6 πόντους έμεινε ο ΠΑΟΚ.

Στην Πέραμο ο Ορφέας Ελευθερούπολης πήρε ένα ακόμη τρίποντο απέναντι στον Βρασίδα Ν. Περάμου. Οι

φιλοξενούμενοι νίκησαν με 0-6, και τα τέρματα τα πέτυχαν οι Λούιζ Μπαϊρακτάρη (δύο γκολ), Γιαλαμής (δύο γκολ), Κυγάης και Βακιρτζής. Ο Ορφέας ανέβηκε στους 13 βαθμούς και παραμένει στην κορυφή, ενώ ο Βρασίδας έμεινε στους 4.

Η ΑΕΚ Καβάλας νίκησε τον Κεραυνό Ελευθερών στο Βερούλειο με 1-0. Στο πρώτο μέρος δεν μπήκε κάποιο τέρμα, αλλά η αναμέτρηση ήταν καλή, με τον Κεραυνό να χάνει την καλύτερη ευκαιρία, με αμυντικό της ΑΕΚ να διώχνει την μπάλα πάνω στη γραμμή. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αλέξανδρου Αγγελόπουλου στο 70' και πήραν το τρίποντο. Η ΑΕΚ πλέον έχει 12 βαθμούς, ενώ ο Κεραυνός έμεινε στους 5.