γράφει ο

Αποστόλης Μπαμπατζίκος

Η 17η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής διεξήχθη την Κυριακή (19/02).

O AOK στο τοπικό ντέρμπι με τη Δόξα Δράμας, πήρε σπουδαία νίκη με 3-1 με ανατροπή στο “Ανθή Καραγιάννη”. Η Δόξα άνοιξε το σκορ με το Σαμπανίδη στο 29’, όμως ο Γιώργος Μπιμπισίδης ισοφάρισε στο 45+1 του πρώτου ημιχρόνου. Ο Καρακώστας έκανε το 2-1 στο 53’ και ο Μπαρέττας στο 90+2 “κλείδωσε” το σημαντικό τρίποντο για τον ΑΟΚ.

Ο Βύρωνας Καβάλας έφτασε πολύ κοντά σε σπουδαίο διπλό στην Κομοτηνή απέναντι στον Πανθρακικό όμως στα τελευταία λεπτά δέχθηκε την ανατροπή και ηττήθηκε με 2-1. Το γκολ για το Βύρωνα το πέτυχε ο Ναουμίδης στο 29’, με τον Πανθρακικό να ισοφαρίζει στο 87’ με γκολ του Γιαννακιτσίδη και να κάνει την ανατροπή και το 2-1 με τον Βάσκο στο 94’.

Ο Νέστος Χρυσούπολης έκανε πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Πανδραμαϊκό. Ο Νέστος νίκησε με 1-2 με γκολ από τους Κούτεφ στο 42’ και Γκατζολάρι στο 54’. Ο Πανδραμαϊκός μείωσε στο 70’.

Ο Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου ηττήθηκε με 1-2 από τον Ορφέα Ξάνθης. Ο Ορφέας έκανε το 0-1 στο 68’, το Ορφάνι ισοφάρισε στο 77’, όμως στο 90’ οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη.