γράφει ο

Αποστόλης Μπαμπατζίκος

Την Κυριακή (24/09) άρχισε το πρωτάθλημα της Β’ ΕΠΣ Καβάλας.

1ος όμιλος

Ο Μακεδονικός Αμισιανών υποδέχθηκε το Βυζάντιο Κοκκινόχωματος με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 1-2 με ανατροπή. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με ένα εντυπωσιακό ψηλοκρεμαστό πλασέ εκτός περιοχής από τον Ανδρέα Λάμτσε. Στο δεύτερο ημίχρονο το Βυζάντιο γύρισε το ματς με γκολ από τους Ματσάγκο και Κουτσογιαννάκη και πήρε ένα σημαντικό πρώτο τρίποντο. Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό, με ευκαιρίες και καλή διαιτησία.

Ο Κεραυνός Κρηνίδων νίκησε με 1-5 εκτός έδρας τον Μ.Α. Φιλίππων. Οι Φίλιπποι προηγήθηκαν, όμως στη συνέχεια οι Κρηνίδες πέτυχαν πέντε γκολ με τους Καϊσίδη, Τσακίρη, Δημητριάδη, Σαουλίδη και Λαφτσίδη.

Η Ασπίδα Πολυστύλου νίκησε εκτός έδρας την ΑΕ Πιερέων με 1-4. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 0-0. Στο δεύτερο ημίχρονο το Πολύστυλο άνοιξε το σκορ με τον Ταξίδη, με απευθείας εκτέλεση κόρνερ. Λίγο αργότερα ο Ταξίδης με πέναλτι έκανε και το 0-2. Ο Λευτέρης Λαζαρίδης έκανε το 0-3 με όμορφο πλασέ. Το 4ο γκολ του Πολυστύλου το πέτυχε ο Μουρουζίδης. Για την ΑΕ Πιερέων σκόραρε ο Σταματάκης.

Το Παγγαίο νίκησε τον Κεραυνό Ελευθερών με 3-0. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο, με δύο γκολ από τον Παπαζούδη και ένα από το Νίκο Κεχαγιά.

Η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδος υποδέχθηκε τον Άρη Ζυγού. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με το εμφατικό 0-5. Δύο γκολ πέτυχε ο Άρμεν Αραγκελιάν, άλλα δύο ο Κλοκέρη και ένα ο Χαδόλιας.

2ος όμιλος

Ο Νέστος Χρυσούπολης Β’ υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ Καβάλας στο Χρυσοχώρι και επικράτησε με 4-2. Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Σιδηρόπουλος (δύο τέρματα), Δημητριάδης και Μπουντής.

Ο Ναζιανζός Νέας Καρβάλης νίκησε με 1-4 τον ΑΟ Ποταμιάς. Η ομάδα της Καρβάλης προηγήθηκε με 0-3 από το ημίχρονο. Τα γκολ για τους νικητές ο Μποντίνι (δύο γκολ), ο Βασίλης Καρακεΐσογλου και ο Σημιτός.

Ο Ατρόμητος Χαλκερού νίκησε με 3-1 τον Πανιώνιο Ξεριά. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Κυζάκη, όμως το Χαλκερό γύρισε το παιχνίδι με γκολ από τους Χάσα και Παπαδόπουλο (δύο τέρματα).

Η Καβάλα 2004 νίκησε τον Κεραυνό Καλλιράχης με 3-0. Δύο γκολ πέτυχε ο Νίκος Τζιώγας και ένα ο Νίκος Μαδέσης.

Ο αγώνας ανάμεσα σε Άρη Πρίνου και Ηρακλή Καβάλας αναβλήθηκε.