Μία σπουδαία πρόκριση στη Β’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, πήρε ο Βύρωνας Καβάλας την Κυριακή (27/08).

Ο Βύρωνας επικράτησε στα πέναλτι με 2-3 επί του ΠΑΟΚ Κρηστώνης στο Κιλκίς, μετά το 2-2 της κανονικής διάρκειας και το 3-3 της παράτασης.

Ο Βύρωνας άνοιξε το σκορ με τον Ευκαρπίδη στο 20’, ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης έκανε το 1-1 με τον Κυριακίδη στο 52’, ο Βύρωνας προηγήθηκε και πάλι με γκολ του Αλέξη Βλάχου στο 67’, όμως οι γηπεδούχοι με γκολ από τον Ζάλτο στο 88’ έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση.

Ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης προηγήθηκε με 3-2 στην παράταση, όμως ο Μαυρογιάννης ισοφάρισε στο 98’ και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι όπου εκεί ο Βύρωνας επικράτησε και προκρίθηκε στη Β’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Εύστοχα πέναλτι πέτυχαν για τους Καβαλιώτες οι Παπαδόπουλος, Μπάμπουρας και Τουμανίδης.