Η 12η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣ Καβάλας διεξήχθη το σαββατοκύριακο (21-22/01).

Την Κυριακή στο ντέρμπι παραμονής ο Ατρόμητος Χαλκερού νίκησε με 2-1 τον Α.Ο. Ποταμιάς. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Γιάννη Μισιρλή, αλλά το Χαλκερό γύρισε το παιχνίδι με γκολ από τους Τσέλο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και Κόρτσα στο 70’. Ο Ατρόμητος μάλιστα έπαιζε από το 60’ με δέκα παίκτες. Τραυματισμό στο χέρι είχε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων στο 87’ και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο. Ο ΑΟ Ποταμιάς στέλνει τις ευχές του και τα περαστικά του στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων που τραυματίστηκε. Η ομάδα της Θάσου παρά την ήττα είχε μία καλή εμφάνιση έχοντας αρκετές ευκαιρίες και συνεχίζει την μάχη της για παραμονή κάνοντας προσθήκες καθώς απέκτησε τον ποδοσφαιριστή Νίκο Χατζηβασιλειάδη.

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 με το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος. Το Βυζάντιο έκανε το 0-1 στο 65’ με τον Ματσάγκο, αλλά τα Λιμενάρια ισοφάρισαν σε 1-1 στο 80’ με το Σιδερά. Στο 90’ αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους ο Αγγελίδης με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι φιλοξενούμενοι ευχαριστούν τους γηπεδούχους για την φιλοξενία.

Ο Βρασίδας Νέας Περάμου υποδέχθηκε την Δόξα Θεολόγου και επικράτησε με 2-1. Τα δύο τέρματα για το Βρασίδα τα πέτυχε ο Χρήστος Μίνγκας με πέναλτι και κεφαλιά, ενώ για τη Δόξα μείωσε σε 2-1 ο Ζαν Μέντεζ. Ο Θεολόγος έχει έντονα παράπονα από τον διαιτητή της αναμέτρησης τον κύριο Αναγνωστόπουλο, τονίζοντας πως η διαιτησία ήταν χείριστη.

Το Σάββατο ο Απόλλων Χρυσοχωρίου νίκησε με 2-1 τον Κεραυνό Ελευθερών. Τα γκολ για τους νικητές οι Δόντσος με πέναλτι και Σαρηγιαννίδης. Ο Κεραυνός μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Χάρη Ανωτίδη.

Ο Αετός Οφρυνίου επικράτησε με 2-1 επί του ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα. Το σκορ για τον Αετό άνοιξε ο Καλτσίδης στο 2’, ενώ το 2-0 έκανε στο 30’ ο Γούναρης. Ο ΠΑΟΚ μείωσε με πέναλτι του Τραγαντζόπουλου στο 72’ και διαμαρτύρεται πως δεν του δόθηκε ένα ακόμη πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο με το σκορ να είναι στο 1-0.

Ο Ορφέας Ελευθερούπολης νίκησε με 3-0 τον Ατρόμητο Ακροβουνίου. Τα γκολ πέτυχαν στο πρώτο ημίχρονο οι Βακιρτζής (δύο τέρματα) και Τσαμπέγια.

Υπό το φως των προβολέων στο Βερούλειο η ΑΕΚ Καβάλας υποδέχθηκε τον Άρη Πηγών. Οι φιλοξενούμενοι νίκησαν με 0-1 και παρέμειναν στο -2 από τον πρώτο Ορφέα. Το γκολ για τις Πηγές ο Γεωργιάδης στο 26' μετά από ωραία προσποίηση και τελείωμα.