ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ

Τρίτος νικητής αναδείχθηκε στο φετινό Σπάρταθλο ο Καβαλιώτης αθλητής Νίκος Σιδερίδης καταφέρνοντας όχι απλώς να ανεβεί στο βάθρο αλλά και να σημειώσει ξεχωριστά ρεκόρ. Αποτελεί τον 2ο καλύτερο Έλληνα Σπαρταθλητή όλων των εποχών, καταγράφοντας την καλύτερη επίδοση για Έλληνα αθλητή στη συγκεκριμένη διοργάνωση εδώ και 27 χρόνια, όντας πίσω μόνο από τον ανεπανάληπτο Γιάννη Κούρο. Ήταν 11η καλύτερη επίδοση στην ιστορία του αγώνα. Μετά από 19 χρόνια Έλληνας ανεβαίνει ξανά στο βάθρο του Σπάρταθλον.

Στην έκτη θέση της γενικής κατάταξης τερμάτισε ο 35χρονος Καβαλιώτης αθλητής Νίκος Σιδερίδης στον αγώνα δρόμου ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ. Ο αγώνας ξεκίνησε στις 7 το πρωί χθες Παρασκευή από την Ακρόπολη και ολοκληρώθηκε στο άγαλμα του Λεωνίδα στην Σπάρτη