Πρωτοσέλιδα

Ολοκληρώθηκε η διαδικασία επιλογής των ταινιών που θα συμμετάσχουν στο φετινό διαγωνιστικό  του Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας.

Από τις συνολικά 168 αιτήσεις που κατατέθηκαν, επιλέχθηκαν 41 ταινίες που θα διεκδικήσουν τα βραβεία της 38ης διοργάνωσης, η οποία θα διεξαχθεί από τις 14 έως τις 19 Σεπτεμβρίου στη Δράμα.

 

Ακολουθεί η λίστα των σκηνοθετών (με αλφαβητική σειρά), με τίτλο ταινίας και διάρκεια:

 

ΟΝΟΜΑ

ΤΙΤΛΟΣ ΤΑΙΝΙΑΣ

TIME

1

Αλαφούζος Σωκράτης

Ανάμεσα στο Μαύρο και το Άσπρο   15’

15'

2

Βουρνάς Θοδωρής

Χωρίς γάλα          18’

18'

3

Γαβριηλίδης Στράτος

Atente, L'               8’

8'

4

Γεωργόπουλος Λάμπρος

Εικόνα                  11’

11'

5

Γιαννακόπουλος Κωνσταντίνος

Στέγνα                  10’

10'

6

Γιάσικ Αλεξάντερ & Ορφανίδης Ιορντάνις

Ψωμί κι ελιές       29’

29'

7

Γουδέλης Βασίλης

Bookless              10’

10'

8

Δημητρίου Μιχάλης

Bust, The              6’

6'

9

Ζιόγκας Γιάννης

Cromophobia     16’

16'

10

Θεοδοσίου Νίκος

Rue du cinema  15’

 

11

Θωμά Θωμάς

PROSOPON       5’

5'

12

Ιγνατίου Ανδρέας & Maddox Josh

Ναρκίσσα           8’

8'

13

Καμμίτσης Στέλιος

Κατηφόρα         13’

13'

14

Καρύδης Τάσος

Βυθός                 8’

8'

15

Κεκάτος Βασίλειος

Ανάδρομος         14’

14'

16

Κολοβός Νικόλαος

Σύκο                   13’

13'

17

Κοτσώνη Ιφιγένεια

Σπόρος, Ο          15’

15'

18

Κουάντας Αλέξης

ΑΛ                      12’

12'

19

Κρυωνά Ιωάννα

Postheimat         23’

23'

20

Μανδαράκας Νίκος

Για πάντα          25’

25'

21

Μαυρής Μανώλης

Blue train          15’

15'

22

Μελάχρης Άκης, Μελισσαρόπουλος Γιώργος

Oliloves             12’

12'

23

Νάκος Δημήτρης

4 Μαρτίου           15’

15'

24

Νεοφώτιστος Θανάσης

Πωγωνίσκος       11’

11'

25

Νικολάου Χρίστος

Μπούμερανγκ    16’

16'

26

Ξενάκης Κωνσταντίνος

Μύες                   6’

6'

27

Οικονομίδης Γρηγόρης

Όνειρο κάθε αρχιτέκτονα, Το  16’

16'

28

Παντελιδάκης Χάρης

Pacino's way            18’

18'

29

Παπαγεωργίου Βίβιαν

Inner land               18’

18'

30

Παρχαρίδης Σταύρος

Αγαπημένη πόλη    17’

17'

31

Σιάκας Σπύρος

Βερίκοκα                 6’

6'

32

Σουμελίδης Γεώργιος

Firefly                    13’

13'

33

Σταματόπουλος Κώστας, Στάμου Σήφης

Παλαιστές, Οι       11’

11'

34

Σταυριάννα Λίτσα

Παλίρροιες - Το παραμύθι της θάλασσας  11’

11'

35

Τζάφκας Γαβριήλ

Euroman             22’

22'

36

Τσεμπερόπουλος Νίκος

Simon says          12’

12'

37

Τσολίνα Φαίδρα

Εκδυσις              17’

17'

38

Φαφούτης Παναγιώτης

Joanna                 9’

9'

39

Χαλιάσας Κωνσταντίνος

Woman              15’

15'

40

Χαπέσιης Μιχάλης

Εx                       3’

3'

41

Χουλιάρας Χρήστος

Dream toy        13’

13'

 

 

 

Υπενθυμίζουμε πως τα μέλη της φετινής προκριματικής επιτροπής ήταν οι: 

-Αθανίτης Δημήτρης, Σκηνοθέτης

-Κατερίνα Μαραγκουδάκη, Διευθύντρια φωτογραφίας

-Γιάννης Σακαρίδης, Σκηνοθέτης, Μοντέρ

-Αντώνης Παπαδόπουλος, Καλλιτεχνικός Διευθυντής Φεστιβάλ Δράμας, Σκηνοθέτης

   

 

Οι σκηνοθέτες θα πρέπει να καταθέσουν την τελική κόπια προβολής στα γραφεία του Φεστιβάλ έως τις   25 Αυγούστου 2015

Τα αποτελέσματα του διεθνούς διαγωνιστικού θα ανακοινωθούν μέσα στις επόμενες εβδομάδες.

Το 38ο Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας θα διεξαχθεί από τις 14 έως τις 19 Σεπτεμβρίου 2015, δίνοντας το καθιερωμένο του ραντεβού με το πιο ζωντανό κομμάτι της ελληνικής κινηματογραφίας.

 

Πληροφορίες:

Γραμματεία Φεστιβάλ Δράμας

Γραφεία Δράμας: τηλ. 25210 47575

Γραφεία Αθήνας: τηλ. 210 3300309